Pneumatyczne klucze udarowe - co jest w środku?

Ocena użytkowników:  / 0
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne
Utworzono: poniedziałek, 07, styczeń 2019 Opublikowano: poniedziałek, 07, styczeń 2019
Super User

Dzień dobry
Typy mechanizmów udarowych w kluczach pneumatycznych.

https://domtechniczny24.pl/klucze-udarowe-pneumatyczne.html

Dostępne na rynku pneumatyczne klucze udarowe, opierają się na różnych mechanizmach wytwarzających udar. Wszystkie wymagają smarowania.

Jednym z istotnych elementów wpływających na optymalny moment obrotowy osiągalny przez klucz pneumatyczny jest wykorzystany w nim mechanizm udarowy. Budowa mechanizmu ma dodatkowo duży wpływ na zastosowanie i przeznaczenie klucza. Na dole opisujemy najbardziej popularne mechanizmy udarowe stosowane w kluczach pneumatycznych, skrótowo opisując ich funkcjonowanie, wady i zalety.

Dwa młoteczki.

Chyba najbardziej powszechny mechanizm to podwójne bijaki. Składa się z dwóch elementów, obracają się dookoła wrzeciona w połączonym systemie. To rozwiązanie umożliwia wygenerowanie dużego momentu obrotowego w ciągu pierwszych obrotów wirnika, gdyż oba młoteczki mogą jednocześnie uderzyć z obu stron. Ta konstrukcja składająca się z dwóch młotów pierścieniowych cechuje się dużą wytrzymałością i szczególnie nadaje się do pracy ciągłej.

Następną zaletą tej konstrukcji jest względnie niewielka ilość elementów składowych, dzięki czemu łatwo go serwisować. Mechanizm należy nawilżać smarem. Oliwienie może być łatwo wykonane przez zewnętrzny nypel, bez rozkręcania obudowy klucza. Klucze pneumatyczne z mechanizmem TWIN-HAMMER powinny być wykorzystywane tam gdzie wymagana jest najwyższa efektywność – zastosowania przemysłowe, usługi oponiarskie, linie produkcyjne.

Mechanizm dwóch swożni.

Mechanizm PIN CLUTCH został opatentowany w USA z myślą o szybkim przyroście momentu udarowego przy jego wysokich wartościach. Układ składa się z dwóch trzpieni ze stali hartowanej, obracających się w zamkniętej obudowie z bardzo dużą prędkością.

Jak wszystknie mechanizmy smaruje się go olejem pneumatycznym, który może być bez trudu uzupełniony poprzez dodatkowy otwór wbudowany w obudowę mechanizmu udarowego. Ten rodzaj mechanizmu udarowego jest zaprojektowany do krótkich prac montażowych w przemyśle lekkim, do serwisów samochodowych, a także do wszystkich warsztatów z krótkimi cyklami pracy.

Twin Hamer 

Kolejny mechanizm udarowy zwany Twin hamer charakteryzuje się prostą i bardzo stabilną konstrukcją z 2 młotami na wrzecionie, ustawione z przesunięciem 180 st. (jego prostota przekłada się na relatywnie niewielką cenę). Jego główną zaletą jest duża nośność i stabilność.

Z uwagi na niewielką ilość elementów, bardzo łatwo go serwisować. Do jego nawilżania należy używać smaru lub oleju. To rozwiązanie jest dedykowane do prac przemysłowych, bardzo wymagających usług, zastosowań warsztatowych, wszędzie tam gdzie niezbędna jest wysoka moc.

JUMBO HAMMER

JUMBO HAMMER to rodzaj opisanego wyżej rozwiązania TWIN HAMMER z tym, że tutaj zastosowano tylko jeden bijak. Pomysł ten stosuje się w urządzeniach o zwiększonej mocy.

Tak jak i w oryginalnym rozwiązaniu smarowanie odbywa się przez zewnętrzny nypel bez potrzeby rozkręcania obudowy. JUMBO HAMMER jest zaprojektowany do wymagających zastosowań przemysłowych.

Single Hammer

Kolejnym niedrogim i wytrzymałym rozwiązaniem jest single hammer, z jednym młotem obrotowym. Pozwala na osiągnięcie dużych wartości momentu skręcającego. Bardzo podobna zasada jak w pierwszym Double Hammer z tym, że zamiast 2 mamy jeden młotek na swożniu. Przeznaczony do większości prac w lekkim przemyśle, do warsztatów samochodowych i przemysłu wulkanizacyjnego.

PIN LESS

W największym stopniu zaawansowanym mechanizmem jest PIN LESS. Patent na to ma Korporacja Kawasaki.

Cała moc jest osiągana przez jeden bijak umieszczony w obudowie. Młotek obracający się dookoła czopa nie wymaga żadnych kolejnych szpil czy części.

Stąd nazwa PIN LESS (bez-szpilowy). Generowana moc jest prawie całkowicie przeniesiona bezpośrednio na czop. To rozwiązanie jest zaawansowanym rozwinięciem mechanizmu ROCKING DOG. Wyjątkową zaletą jest ekstremalnie wysoka moc wyjściowa i z tego powodu narzędzie wyposażone w to rozwiązanie nie nadaje się do delikatnych i precyzyjnych zastosowań.

Dzięki niedużej ilości elementów mechanizm jest wyjątkowo trwały i łatwy serwisowaniu (nawilżanie smarem). Zaprojektowany jest do najbardziej wymagających zastosowań – przemysł, serwis tirów, maszyny budowlane i inne zastosowania gdzie niezbędna jest potężna moc udarowa.

Na koniec narzędzie bez którego klucz na nic się przyda:
Nasadki udarowe w odróżnieniu od standardowych nasadek cechują się większą wytrzymałością i spręzystością, dzięki temu ryzyko wybicia trzpienia w narzędziu lub obrobienie się powierzchni roboczych do środka nasadki jest zniwelowane do minimum. Nasadki udarowe mają zazwyczaj grubsze ścianki niż standardowe. Oferowane przez nas markowe i standardowe nasadki udarowe różnorakich marek zagwarantują trwałą pracę bez szarpnięć i przez to ochronę elementów udarowych – trzpieni narzędzi, zapobiegną wybijaniu się i niepożądanym luzom, przez co efektywnie wydłużą prawidłowy okres eksploatacji. Tak jak pisałem wcześniej w odróżnieniu od standardowych nasadek Chromo vanadowych, nasadka udarowa chromo molibdenowa posiada grubsze ścianki, co jest ważnym wyznacznikiem zwiększającym ich długość życia (zanim się wybiją) i dla prostego rozróżnienia są czernione.

Występują w różnych rozmiarach:

Nasadki udarowe 1/2”

Nasadki udarowe 3/4”

Nasadki udarowe 1”

Nasadki udarowe pięciokątnie i inne wynalazki.
To tyle pozdrawiam.

Zastosowanie i budowa agregatów malarskich

Ocena użytkowników:  / 2
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne
Utworzono: czwartek, 08, marzec 2018 Opublikowano: czwartek, 08, marzec 2018
Super User

Dzień dobry, przygotowałem garść danych o agregatach malarskich.
Agregat malarski - narzędzie do aplikacji hydrodynamicznej - tłoczy i spręża farbę bez użycia powietrza. Farba jest aplikowana przez niewielki otwór dyszy, pod wysokim ciśnieniem ponad 190 bar. Wtedy farba jest rozpylana w strumień o określonej szerokości i wysokości, w zależności od rozmiaru dyszy, kącie rozpylania i szybkości przepływu. Powoduje to, że uzyskujemy dużą wydajność nanoszenia bez większych strat farby. W pomieszczeniu nie ma mgiełki jak w przypadku stosowania pistoletów powietrznych.


Agregaty hydrodynamiczne bezpowietrzne, czyli takie, które podają farbę bez użycia powietrza dzielimy na dwie grupy ze względu na rodzaj podawania farby. Są to:
– agregaty tłokowe
– agregaty membranowe.

Agregaty tłokowe są narzędziami profesjonalnymi, o sporej wydajności i szerszym spektrum zastosowań. Na ogół są wyposażone w płytki sterujące przepływem farby. Budowa tłoka pozwala na podawanie gęstszych farb bez większego wysiłku. Agregaty tłokowe o wydajności przekraczającej 6 litrów/min mogą służyć również jako agregaty do nakładania szpachli czy gęstych farb strukturalnych. Trzeba pamiętać, że są to urządzenia mocniejsze i bardziej uniwersalne, ale zdecydowanie droższe w zakupie i eksploatacji.

W pompach membranowych podzespołem roboczym jest elastyczna membrana wprawiana w ruch przez system silnik mimośród, tłok lub elektromagnes. Nie będę się zbytnio rozpisywał na temat ich szczegółowej budowy i działania. Wystarczy tylko powiedzieć że odchodzą do lamusa, decydującym powodem jest malutka efektywność, niskie podciśnienie zasysania farby, kiepskie ciśnienie aplikowania farby i co za tym idzie wydajności.

Agregat malarski tłokowy z napędem elektrycznym 

Zależnie od liczby mogą być jedno lub wielotłokowe. Przeważnie cena odzwierciedla jakość tłoków czyli ich żywotność, podobnie jak w przypadku myjek ciśnieniowych, mogą one być skonstruowane z aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej z elementami ceramicznymi. Tego się nie dowiemy bo przeważnie nikt takich informacji nie podaje.
Sam sprawdzałem, agregat ma działać jak jest tańszy to trzeba sądzić, że żywotność pompy będzie mniejsza, czyli zrobi mniej roboczogodzin niż drogi markowej firmy.

Używanie agregatu malarskiego, branża to głównie budownictwo, nie nadaje się do prac precyzyjnych typu malowanie niedużych powierzchni drewnianych itd. Jego zastosowaniem jest malowanie wielkich powierzchni w sposób szybki i dużą ilością farby. Dalej duża siła ssąca umożliwiająca malowanie praktycznie każdą farbą bez względu na gęstość.

Przed zakupem należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Ile mamy powierzchni do pomalowania i z jaką częstotliwością będziemy go używać. Zakup agregatu żeby pomalować jeden dom mija się z celem. No chyba, że planujemy zaraz go sprzedać. Agregaty malarskie będą przydatne dla firm wykończeniowych, budowlanych czy produkcyjnych, w których miesięcznie leci setki litrów farby.

Do jakich farb agregat będzie używany?

Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Do farb wystarczy wersja podstawowa. Jeżeli planujemy nakładać gęste farby lub szpachle, wtedy kupujemy agregat o dużej mocy i dużej wydajności. Można to w miarę szybko poznać w instrukcji, będzie tam wyszczególnione jakie dysze można używać.

I tu przechodzę do tematu: dobór dyszy.

ZNACZENIE NUMERÓW DYSZY

Dysze oznacza się 3 cyframi My w naszym sklepie Dom Techniczny Wieluń mamy Dedry.

Ostatnie dwie cyfry to grubość otworu dyszy podany w tysięcznych cala. Im większy otwór, tym bardziej gęstym i lepkim materiałem możemy natryskiwać. Ta sama wartość określa max. wydajność agregatu malarskiego. Pierwsza cyfra nazywa kąt natrysku (4=40°). Definiuje ona szerokość pasa natrysku po jej pomnożeniu przez 5, przy założeniu , że malujemy w odległości pomiędzy 25 -28 cm od ściany.

Dla przykładu: Dysza 415 to dysza o kącie rozpylania 40o i średnicy dyszy 0,015 ".

Uwaga!!

Wydajność agregatu malarskiego warunkuje max. średnicę dyszy. Nie wolno używać większych średnic, bo wtedy pompa nie będzie w stanie utrzymać ciśnienia roboczego. Farba nie będzie prawidłowo rozpylana.
Dysze ulegają zużyciu, z czasem zwiększa się ich średnica kąt natrysku. Jest to spowodowane właściwościami ściernymi cząsteczek znajdujących się w farbie ( wypełniacze, pigmenty).

Zaplecze serwisowe związane z tematem wyżej.
Agregaty malarskie jak wszystkie maszyny mogą ulec awarii. Więc zdecydowanie się na producenta/importera, który umożliwi stały dostęp do części serwisowych, przewody, dysze, filtry.


CZYSZCZENIE I KONSERWACJA AGREGATU
Po skończonej pracy trzeba pieczołowicie wyczyścić agregat, ale nie jest to tajemnica. Tak robi się w wypadku wszelkich pistoletów malarskich. Jeżeli stosujemy farby wodorozcieńczalne to nie ma problemu, lejemy wodę z kranu i możemy w bardzo tani sposób oczyścić agregat. Dysze jeżeli są zaschnięte czyścimy acetonem lub rozpuszczalnikiem do wyrobów akrylowych. Pamiętać należy że nie wolno zalewać gumek acetonem bo możemy się zdziwić.
Jeżeli agregat nie będzie w użyciu przez dłuższy czas, trzeba go zabezpieczyć przed korozją a przedtem usunąć wodę z przewodów i pompy.
To tyle pozdrawiam

Oznaczenia obrazkowe przy wężach technicznych PUR

Ocena użytkowników:  / 2
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne
Utworzono: piątek, 02, marzec 2018 Opublikowano: piątek, 02, marzec 2018
Super User

Dzień dobry

Ponieważ większa część ludzi poprawniej rozumie wiadomości patrząc na obrazki a nie czytając tekst, przedstawię wszystkie obrazkowe dane dotyczące przeznaczenia węży technicznych Norres. Będzie to również idealny poradnik po szerokim zastosowaniu tych węży.

 

Symbol graficzny wyjaśniający zastosowanie węża biorąc pod uwagę 4 podstawowe grupy wg. przesyłanego medium.
Nowa ikona „medium“ - Obecnie nabywca z łatwością może określić do którego rodzaju medium jest przeznaczony wąż. Ikona „medium” wyróżnia media gazowe, płynne, pyły, ciała stałe jak i ciężkie ładunki ścierne. Ta nowatorska ikona umożliwia nabywcom natychmiastowy dobór odpowiedniego węża lub systemu, podobnie sprzedawca może w szybki sposób znaleźć rozwiązanie.

Gaz: Wąż jest przystosowany do gazów

Pył: Wąż jest odpowiedni do transportu pyłów i proszków.

Ciecz: Wąż jest zaprojektowany do przesyłania mediów ciekłych.

Media ścierne: Wąż jest odpowiedni do transferu surowców ściernych, takich jak kruszywa, włókna i granulaty.

Symbol graficzny PRE PUR. Ile jest poliuretanu w poliuretanie.
Jak w przypadku wielu surowców i wyrobów gotowych są i tu duże różnice jakościowe.

NORRES stosuje do wielu węży wyjątkową mieszankę ester i eter poliuretanową, nazwano ją jako mieszankę Pre-PUR ze znaczkiem r :).

Te polimery składające się z twardych i miękkich segmentów Pre-PUR® mają w porównaniu do wielu innych tworzyw, mieszanek gum i „prostego“ poliuretanu lepsze właściwości. Twarde segmenty Pre-PUR® mają skrajnie wysoką wytrzymałość mechaniczną, podczas gdy miękkie segmenty Pre-PUR® są równolegle nadzwyczaj elastyczne i o dużej wytrzymałości dynamicznej.

Stosowane przez nas surowce Pre-PUR® odróżniają nasze węże od wielu dostępnych na rynku:

NORRES Pre-PUR® składa się z specjalnego wysokiej jakości typu poliuretanu premium ester, eter.
W związku z tym ścieralność może ulec szybko pogorszeniu o około 30%, jeśli użyjemy typ poliuretanu o niższym poziomie jakości. Duża czystość stosowanych surowców i niewielka rozbierznoć tolerancji zapewniają wysoki poziom jakości.
- bardzo dobre właściwości mechaniczne
- niska ścieralność
- ekstremalnie dobra odporność chemiczna i hydrolityczna
NORRES Pre-PUR® z radykalnie długim łańcuchem molekularnym (duża masa cząsteczki, krystaliczna struktura i skład). Podczas chemicznego, hydrolitycznego i termicznego procesu podziału łańcuch molekularny ulega skróceniu. Z reguły dłuższe łańcuchy molekularne mają dłuższą żywotność. Długość łańcucha molekularnego jest ważna dla temp. mięknienia węża. Z jednej strony produkty z Pre-PUR® mają ponadprzeciętną wytrzymałość na wysokie temp., z drugiej strony przy niskich temp. Pre-PUR® ma lepszą elastyczność.

Na zdjęciu wąż techniczny PUR antystatyczny 301


- lepsza odporność chemiczna i hydrolityczna
- wyższa temperatura mięknienia
- większa wytrzymałość na temperatury.
- wyższa wytrzymałość na ciśnienie rozrywające.
- duży margines bezpieczeństwa
- dłuższa żywotność
- lepsza elastycznosc w niskich temp.
- mniejszy moment zgięcia w niskich temp.
- mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia w niskcih temperaturach, dzięki większej elastyczności.
NORRES Pre-PUR® zawiera zaprojektowany razem z naszymi kontrahentami surowców szczególny stabilizator. Bez tego dodatku węże nie byłyby tak odporne chemicznie, hydrolitycznie i termicznie i szybciej by się zrywały.
- lepsza odporność chemiczna i hydrolityczna
- lepsza odporność na utlenianie
- dłuższa żywotność
- lepsza odporność na warunki atmosferyczne
Stosowany przez nas do wielu węży poliuretan eterowy Pre-PUR® w porównaniu do poliuretanu estrowego Pre-PUR® (a także innych poliuretanów estrowych) ma następujące zalety:
Odporność na wnikanie w strukturę węża drobnoustrojów. Przede wszystkim w czasie długotrwałego kontaktu z ziemią oraz silnymi zabrudzeniami w warunkach korzystnych dla mikrobów. Poliuretan eter ze względu na swoją chemiczną budowę jest długookresowo odporny na mikroorganizmy. W naszej ocenie jest to wyraźnie lepsze rozwiązanie, niż wykorzystywanie dodatków niebezpiecznych dla zdrowia przy poliuretannie estrowym. W każdym poliuretanie estrowym istnieje ryzyko, że przez wypłukanie dodatków zostanie naruszona wartość graniczna i dodatek przedostanie się na powierzchnię węża i dojdzie do kontaktu z przesyłanym materiałem.
Odporność na hydrolizę, szczególnie w kontakcie z wilgocią przy wysokich temperaturach i w klimacie tropikalnym.
Lepsza odporność chemiczna niż porównywalne poliuretany estrowe
Wyższa elastyczność w niskich temp. niż poliuretany estrowe, to już pisałem wcześniej.


Przykład odporność:
Nasze wysokiej jakości surowce Pre-PUR® ze swoimi stabilizatorami proponują znacznie podwyższoną odporność a tym samym dłuższą żywotność, niż wiele innych produktów. Właściwym pomiarem jest pomiar hydrolityczny w wodzie o temp. 80°C, gdyż mechanizm chemicznego rozpadu poliester-poliuretan skutkuje często rozpad łańcucha poliestrów . Nasz Ester Pre-PUR® w porównaniu do występującego na rynku estru-TPU jest przedstawiony na rys.powyżej

Zestawienie parametrów mieszanki poliuretanu estrowego Pre-PUR® z termoplastycznym poliuretanem estrowym TPU
Przykład odporność na ścieranie:
Odporność na ścieranie naszego poliuretanu Pre-PUR® jest wg normy ist ok. 2,5 - 5 raza lepsza niż wielu materiałów gumowych i 3-4 raza wyższa niż wiele miękkich PVC (pomiar przy 20°C). W praktyce różnice są jeszcze większe, ze względu na dobrą elastyczność i odbojność poliuretanu Pre-PUR®.

Znak graficzny Ścieranie.

Wysokiej jakości mieszanki PUR i optymalna konstrukcja węża generują w procesie transportu mniejsze tarcie, niż wiele innych węży. Te węże NORRES przeznaczone są do silnie ściernych materiałów. W zestawieniu do wielu węży dostępnych na rynku wyróżniają się:

Wzmocnieniem geometri ścianki w najbardziej narażonych punktach, szczególnie na łączeniach.

W czasie tarcia przesyłanego medium mogą wystąpić wysokie temperatury. Tworzywa termoplastyczne miękną przy podwyższonej temperaturze, dochodzi do spowolnienia przesyłu wzrostu tarcia. W warunkach podciśnienia dochodzi w dodatku do skrócenia osiowego, wewn. wzrostu sfalowania oraz znacznego wzrostu ścieralności.Firma NORRES używa do oznaczonych w ten sposób węży poliuretanowych mieszaniny materiałów o wysokiej trwałości na ciepło.

Geometria profilu węża PUR firmy NORRES jest zoptymalizowana, tak że artykuły są w znacznym stopniu szytywne osiowo przy czym są bardzo elastyczne. Mniejszy stopień sfalowania w pracy w podciśnieniu oznacza dłuższą żywotność.
Do tych węży są stosowane surowce o wysokiej odporności mechanicznej i ze specjalnymi dodatkami, gwarantującymi bardzo wysoką odporność na ścieranie.

Bezpieczna praca narzędziami pneumatycznymi

Ocena użytkowników:  / 1
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne
Utworzono: czwartek, 26, październik 2017 Opublikowano: czwartek, 26, październik 2017
Super User

Bezpieczeństwo w trakcie użytkowania pneumatycznych kluczy udarowych - Chicago Pneumatic i innych.

Pierwszą najważniejszą wskazówką jest generalna zasada:
Przeczytaj i zrozum instrukcje BHP dołączone do narzędzi przed rozpoczęciem pracy i czynnościami serwisowymi. Powinieneś zrozumieć, że brak powyższych czynności zwiększa ewentualnego niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała.

Ogólne instrukcje bezpieczeństwa.

Założeniem firmy produkującej profesjonalne wkrętaki i pneumatyczne klucze zapadkowe ( Chicago Pneumatic - https://domtechniczny24.pl/narz%C4%99dzia-pneumatyczne.html ), jest wytwarzanie narzędzi, które pomogą użytkownikowi wykonywać pracę bez ryzyka i wydajnie. Najistotniejszym elementem bezpiecznej pracy narzędzi i urządzeń jest zawsze ich operator. Rozwaga i dobre przepisy są najlepszym zabezpieczeniem przed wypadkiem.
Każda poprawnie sporządzona instrukcja wskazuje na najważniejsze niebezpieczeństwa i zagrożenia, wobec tego trzeba ponadto przestrzegać środków ostrożności, ostrzeżeń oraz opisów umieszczonych na narzędziach i w miejscu pracy. Pracownik ma obowiązek zapoznać się, zrozumieć i używać instrukcje BHP dołączane do każdego urządzenia - AMEN.

Do pracownika : Przeczytaj i postaraj dowiedzieć się jak działa narzędzie, nawet jeśli posiadasz już doświadczenie z analogicznymi narzędziami. Starannie obejrzyj i sprawdź urządzenie przed użyciem. Postaraj się „poczuć” jego siłę, ograniczenia, przypuszczalne ryzyko, jak pracuje i jak go zatrzymać. Czasem wyobraźnia pomaga zniwelować potencjalne zagrożenie.
Elementarnymi, niebezpiecznymi czynnikami w miejscu pracy są:

1) Powietrze pod ciśnieniem

- Sprężone powietrze może spowodować zagrożenie dla zdrowia. Nigdy nie kieruj przewodu ciśnieniowego w kierunku swoim lub innych osób, szczególnie dotyczy to oczu, uszu, okolic ust.
Nigdy nie „przedmuchuj” odzieży z kurzu i pyłów powietrzem o nieznanym ciśnieniu. Zawsze kieruj koniec przewodu z dala od siebie i innych osób.
- Kontroluj czy węże ciśnieniowe nie są uszkodzone lub luźne, wymień je jeżeli to konieczne przed podłączeniem narzędzia.
Bicie przewodu ciśnieniowego może spowodować uszkodzenie ciała.
- Rozłącz narzędzie z przewodu ciśnieniowego, w przerwach w pracy, w trakcie zmiany oprzyrządowania, zmianą nastawienia momentu lub naprawą.
- Nie przekraczaj wartości ciśnienia w celu podniesienia mocy narzędzia, może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia oraz skrócić „żywotność” narzędzia.
- Nie zakładaj szybkozłączek do narzędzia, wibracje od bicia przewodu ciśnieniowego mogą spowodować jego uszkodzenie. Szybkozłączki zamontuj zawsze na końcu przewodu ciśnieniowego.
- W przypadku stosowania połączeń uniwersalnych wymaga się stosowania zawleczek blokujących, które zabezpieczają przypadkowe rozpięcie przewodu ciśnieniowego.
- Narzędzia pneumatyczne nie są zaprojektowane do stosowania w środowisku zagrożonym wybuchem, oraz nie są zabezpieczone izolacją odporną na wysokie napięcie.

2) Zagrożenie uszkodzenia wzroku.

Zawsze dbaj o ochronę oczu, oraz twarz stosując odpowiednią maskę ochronną, każda praca stwarza potencjalne zagrożenie.

3) Niebezpieczeństwo związane z oddychaniem.
Praca narzędziem może wywoływać generowanie kurzu i pyłu, w tym przypadku używaj maskę zabezpieczającą prawidłowe oddychanie.

4) Ryzyko związane ze słuchem.
Pogorszenie słuchu, bule głowy i zmęczenie, może być spowodowane ciągłą pracą w warunkach o podwyższonym poziomie hałasu, w tym przypadku zawsze stosuj ochronniki słuchu.

5) Ryzyko związane z wibracjami.
Wydłużona praca narzędziem, które generuje wibracje może być szkodliwe dla dłoni i ramion. W przypadku drętwienia, mrowienia lub bladnięcia skóry należy niezwłocznie przerwać pracę i skonsultować się z lekarzem.

6) Ryzyko związane z niewłaściwym ubiorem.
Nie stosuj luźnej odzieży, która w czasie pracy narzędziem lub akcesoriami wirującymi powoduje zagrożenie zaplątania się lub wciągnięcia materiału. Są to bardzo częste przyczyny okropnych w skutkach wypadków: oskalpowanie luźnych włosów, uszkodzenia stawów, złamanie kończyn górnych.

7) Ryzyko dodatkowe:
- Poślizg, potknięcie lub upadek mogą doprowadzić do poważnego obrażenia a nawet śmierć. Unikaj pozostawiania rozwiniętych przewodów ciśnieniowych, zwłaszcza w miejscach gdzie przemieszczają się pracownicy.
- Operator i personel techniczny musi być przeszkolony i przygotowany do wykonywania swoich obowiązków.
- Urządzenia przeznaczone do usuwania nierówności powierzchni powinny być stosowane w sposób eliminujący ryzyko otarcia lub przecięcia.
- Używaj rękawic ochronnych, zabezpieczając dłonie przed otarciami.
8) Używaj głowy i nigdy nie przestawaj myśleć o potencjalnych zagrożeniach, chwila nieuwagi może Cię drogo kosztować.

Pneumatyczne Klucze Udarowe – niebezpieczeństwa:

Pod żadnym pozorem nie używać nasadek ręcznych. Używać wyłącznie kluczy nasadowych udarowych w dobrym stanie. Nasadki w złym stanie zmniejszają moc udarową i mogą się rozpaść, doprowadzając do obrażeń ciała.
W przypadku korzystania z przegubu Cardana nigdy nie uruchamiać narzędzia poza miejscem pracy. W przeciwnym razie nastąpić może odrzut przegubu, powodując zagrożenie.
Cały czas używać względnie najprostszego sposobu łączenia. Przedłużki, redukcje redukują moc w skrajnych przypadkach mogą się obluzować, powodując obrażenia ciała. Należy używać jak tylko to możliwe długich nasadek oraz oryginalnych akcesoriów.
W przypadku narzędzi wyposażonych w element ustalający nasadki ze sworzniem i o-ringiem należy prawidłowo zabezpieczyć sworzeń za pomocą o-ringu.

W przypadku zbyt mocnego lub zbyt niewystarczającego dokręcenia elementów mocujących może dojść do ich zerwania lub poluzowania i odłączenia, czego skutkiem mogą, być poważne obrażenia ciała. Odłączone elementy mogą zostać wyrzucone. Śruby wymagające dokręcenia określonym momentem, należy sprawdzić za pomocą klucza dynamometrycznego.

Uwaga: klucze dynamometryczne „klikające” nie są w stanie zidentyfikować przypadku połączenia dokonanego z wyższym momentem dokręca. Stosować klucz dynamometryczny zegarowy.
- Aby zminimalizować zagrożenie obrażeń używając pneumatycznych zapadkowych kluczy udarowych, zawsze pewnie trzeba podeprzeć uchwyt w kierunku przeciwnym do obrotu trzpienia w celu zminimalizowania reakcji momentu obrotowego.
To tyle Pozdrawiam

Warunki przechowywania i eksploatacji węży technicznych

Ocena użytkowników:  / 0
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne
Utworzono: sobota, 11, luty 2017 Opublikowano: sobota, 11, luty 2017
Super User

Dzień dobry
Warunki eksploatacyjne i użytkowe węży ssawno tłoczących.
Planując nabycie węża do sprężonego powietrza, oleju, piaskarki czy innego, winnyście sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Planowanie pozwoli nam na uniknięcie wypadku, czy niewłaściwej pracy maszyny czy procesu technologicznego.

Najważniejsze pytania to:

  • Jakie medium planujemy tłoczyć lub ssać (substancja, która płynie przewodem).
  • Jaka musi być średnica węża, jeśli potrzeba to również średnica zewnętrzna.
  • Czy znana jest temperatura pracy (temperatura płynącego medium i temperatura otoczenia).
  • Intensywność nasłonecznienia, czynniki chemiczne występujące w środowisku (stałe i okresowe).
  • Czy istnieje niebezpieczeństwo przekroczenia promienia gięcia węża, zmieniającego parametry wytrzymałościowe i wartości przesyłowe substancji.
  • Czy istnieje ryzyko pojawienia się ładunków elektrycznych podczas przesyłania substancji.
  • Planowana długość węża.
  • Oraz wszelkie inne czynniki mogące mieć wpływ na pracę i bezpieczeństwo: takie jak okoliczności eksploatacyjne, drgania, odkształcenia przewodu w trakcie pracy ( zwłaszcza w wypadku przecinania przez wąż węzłów i lini komunikacyjnych - ruch pieszy, samochody, wózki widłowe i inne).
  • Metodę mocowania końcówek (zacisk, opaska zaciskowa do węża) i warianty dostępnych złączy i szybkozłączy.
  • Planowana mobilność zestawu (połączenie stacjonarne, połączenie wkrętarki pneumatycznej, pistoletu do malowania czy przedmuchiwania, piaskarki lub maszyny stacjonarnej)

OGÓLNE WYTYCZNE DOTYCZĄCE KORZYSTANIA Z WĘŻY SSAWNO TŁOCZĄCZYCH

Odpowiedni dobór węża to wybór produktu spełniającego wymagania techniczne istniejące przy konkretnej instalacji lub urządzeniu, zapewniający bezpieczną i bezawaryjną pracę. Będzie to miało, jak we wszystkich narzędziach i instalacjiach wpływ na końcową cenę i jakość.

Czym jest promień gięcia, jak osłabia wąż i jak go wyznaczyć.

Pamiętać należy, że przy nieodpowiednim zagięciu węża występują w nim niepożądane zjawiska. W miejscu zgięcia, po stronie zewnetrznej wąż jest rozciągany a w przeciwległej ściskany. Powoduje to procentowe osłabienie węża i może spowodować jego uszkodzenie. Kolejnym niekorzystnym zjawiskiem jest zaburzenie transferu mediumsubstancji. W przypadku substancji o właściwościach ściernych prowadzi to do stopnowego wycierania wewnętrznej części węża.
Jeżeli odpowiednia strona katalogowa nie określa, należy przyjąć następującą regułę:

Węże wytłaczane gładkie - 7,5 x średnica wewnętrzna
Węże ze wzmocnieniem poliamidowym do fi 50mm z odciskiem tkaniny – 6x średnica wewnętrzna
Węże ssawno-tłoczne – 6 x średnica wewnętrzna

Minimalna długość węża do utworzenia gięcia L min:

Lmin = ?/360° x 2?R

gdzie:
? - kąt gięcia
R - przewidziany promień gięcia

Przykład: chcąc utworzyć gięcie 90° przy promieniu gięcia R=200 (mm)
90/360 x 2
'l`123567890- ależy użyć węża o minimalnej długości 314 (mm)Montaż węża na szybkozłączkach, złączkach i krućcach.
Należy zwrócić uwagę na to, aby krawędzie szybkozłączek nie były ostre, aby nie doprowadzać do przecinania warstwy wewnętrznej węża (dotyczy zarówno obejm, opasek jak i zakuć).

Węże ssawno-tłoczne produkowane w odcinkach, na ogół posiadają na końcach tzw kołnierze (odcinki bez spirali wewnętrznej), ułatwiające zamocowanie końcówek.
W wężach tych należy zamocować końcówki tak, aby króciec zachodził min. 1cm na część spiralną węża. Jeżeli węże techniczne są cięte z metra problem ten nie występuje. Na poniższym obrazku piaskarka plus wąż do powietrza zbrojony PCV plus opaski zaciskowe.

Warunki eksploatacyjne i użytkowe węzy ssawno tłoczących.

Podczas użytkowania węży i przewodów należy przestrzegać poniższych reguł:
- stosować ciśnienia robocze nieprzekraczające dozwolone, zapisane na boku węży.
- należy węże wciskać a nie wkręcać, zminimalizuje to skręcenie przewodu po zamocowaniu. Jeśli wąż nachodzi ciężko na kruciec, można go nieznacznie podgrzać lub wkręcać o taki sam kąt w prawo i lewo.
- należy chronić przed wpływem czynników zewnętrznych (np. trzeba przewidzieć koryta do przejeżdżania nad wężami), węży nie powinno się przeciągać po ostrych krawędziach;
- po użyciu należy je składować w odpowiednim miejscu;
- okresowo kontrolować stan techniczny węży, osłabione węże należy wycofać z użytku i zniszczyć, opcjonalnie wstawić nowy odcinek.

Węże należy przechowywać
- zwinięte w kręgi położone na drewnianych podestach w stosach o wysokości nie przekraczającej 0,5-1 metra.
- powieszone na specjalnych uchwytach zabezpieczających węże przed zaginaniem.
- w temperaturze od +5oC do +25oC i nieznacznej wilgotności (należy zwracać uwagę, aby nie następowała kondensacja pary wodnej na powierzchniach przewodów gumowych).
- w pomieszczeniach pozbawionych oparów kwasów, zasad,i rozpuszczalników organicznych, jak również olejów i smarów oraz paliw płynnych.
- bezpośrednie nasłonecznienie i silne światło elektryczne wpływa szkodliwie na gumęi PCV. Z tego względu w pomieszczeniach magazynowych, szyby powinny być zasłonięte.

To tyle pozdrawiam

Klucze pneumatyczne CP dwa modele

Ocena użytkowników:  / 0
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne
Utworzono: sobota, 15, październik 2016 Opublikowano: sobota, 15, październik 2016
Super User

Filmy pokazowe klucza pneumatycznego CP 7829 wersja H i CP 7749

 

Wszystkie artykuły o instalacjach pneumatycznych i narzędziach w kategori Narzędzia pneumatyczne

 

Grzechotka pneumatyczna CP 7829

Ocena użytkowników:  / 0
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne
Utworzono: sobota, 17, wrzesień 2016 Opublikowano: sobota, 17, wrzesień 2016
Super User
Odkryj nowe grzechotki pneumatyczne CP 7829 o wyjątkowej mocy, trwałości i komforcie użytkowania, dedykowane do zastosowań warsztatowych. Te wszechstronne klucze zapadkowe występują w 2 wersjach: 3/8” CP 7829 oraz 1/2” CP 7829H. Modele przeznaczone są do rozmaitych aplikacji od ciężkich prac serwisowych, po lżejsze naprawy silnika, deski rozdzielczej czy ogólne prace konserwacyjne.
 
Wysoki moment obrotowy: 95 Nm i prędkość obrotowa: 225 obrotów/minutę, profesjonalny silnik i solidna przekładnia, sprawiają że te nowe grzechotki zapewnią użytkownikowi maksymalną moc, wysoką prędkość i najwyższą żywotność. Ponadto, narzędzia ważą zaledwie 1.2kg, są kompaktowe i niezwykle wygodne w użyciu w miejscach trudnodostępnych. Co więcej, są bardzo dobrze wyważone. Nowe modele CP 7829 i CP 7829H mają najlepszy stosunek ceny do wydajności wśród dostępnych na rynku narzędzi tego typu.
 

Nowe klucze udarowe CP 7763 D / CP 7773 D – ergonomia w połączeniu z dużą mocą

Ocena użytkowników:  / 0
Kategoria: Narzędzia pneumatyczne
Utworzono: sobota, 17, wrzesień 2016 Opublikowano: sobota, 17, wrzesień 2016
Super User
Nowe mocne pneumatyczne klucze udarowe CP 7763 D / CP 7773 D to kompaktowe, lekkie, proste klucze udarowe, które zapewnią doskonałą trwałość i moc do ogólnych zastosowań warsztatowych i prac związanych z wymianą opon przy lekkich i ciężkich pojazdach. Dzięki nowej konstrukcji - uchwyt typu D i rozmaitym funkcjom ergonomicznym, użytkownicy zyskują stabilność i większy komfort pracy, niż w przypadku alternatywnych modeli. 
 
Seria CP 7763 D / CP 7773 D występuje w wersji z 3/4” i 1” czopem. Ponadto, dostępny jest również model z wydłużonym 6” czopem, wszystko po to, aby w pełni sprostać wymaganiom użytkowników. To pierwszy, prosty klucz udarowy do ciężkich zastosowań w rozmiarze 3/4” w szerokiej ofercie Chicago Pneumatic. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom operatorów, stworzono potężne, a zarazem niezwykle lekkie narzędzia: ważą zaledwie 6,5kg (3/4”) i 7,3 kg (1”). Oba modele zapewniają moment obrotowy na poziomie 1760[Nm] na odkręcaniu, co daje niezwykle wysoki stosunek mocy do masy. Te właściwości sprawiają, że użytkownik wykona swoją pracę szybko, jego wydajność wzrośnie, a poziom zmęczenia zmaleje.
 
Wysoki komfort użytkowania nowe modele CP 7763 D / CP 7773 D zawdzięczają zastosowaniu nowej, prostej konstrukcji i usprawnionej ergonomii uchwytu. Te rozwiązania sprawiają, że nawet podczas trudnych zadań, praca nowymi modelami jest wygodna i stabilna. Zazwyczaj, to modele pistoletowe wykorzystywane są do zastosowań warsztatowych (mechanika ogólna), jednakże ta nowa prosta wersja kluczy udarowych jest wygodniejsza i lepiej wyważona. W rezultacie, to nowe rozwiązanie jest łatwiejsze i mniej męczące w użyciu, co oznacza że operatorzy mogą bardziej efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Mechanizm typu “Twin hammer” (“Podwójny młotek”) i stalowy silnik sprawiają, że narzędzie jest niezwykle wytrzymałe, przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, a aluminiowa obudowa i kompozytowa pokrywa zapewniają, że najnowszy model klucza Chicago Pneumatic, ma solidną i niezwodną konstrukcję. 
 
CP 7763 D / CP 7773 D są łatwe w obsłudze, dzięki prostej dźwigni zmiany kierunku obrotów przód/tył, która może być obsługiwana jedną ręką, zarówno przez prawo- jak i leworęcznych operatorów. Dzięki 4 możliwościom ustawienia prędkości zarówno w przód, jak i tył, te nowe klucze udarowe mogą łatwo dostosować się do wymagań użytkowników i zapewnić wystarczający moment obrotowy do wykonania pracy szybko i sprawnie. Krótka wersja ma zaledwie 290mm długości, a długa 445mm. Krótsze wersje przeznaczone są do zastosowania w mechanice ogólnej, takiej jak np. praca przy podwoziach czy zawieszeniu, podczas gdy długie wersje będą idealne do wymiany opon.
Blog i poradnik w jednym, duzo przydatnych informacji/a>